INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Tadeusz Mikke     
Biogram został opublikowany w 1976 r. w XXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mikke Tadeusz (1896–1939), podpułkownik kawalerii. Ur. 21 VI w Warszawie, był synem Karola i Kazimiery z Krauzów. Szkołę średnią ukończył w Warszawie w r. 1915. Powołany podczas pierwszej wojny światowej w r. 1915 do służby w wojsku rosyjskim, ukończył w r. 1916 szkołę kawalerii w Twerze i w stopniu podporucznika (korneta) dostał t. r. przydział jako dowódca plutonu do Dywizjonu Ułanów Polskich formacji ochotniczej zorganizowanej na przełomie r. 1914/15 w Puławach koło Warszawy (Legion Puławski). Dywizjon po bitwie z Niemcami na froncie północnym został przetransportowany w końcu 1916 r. do Czugujewa na Ukrainę i dopiero w kwietniu 1917 został zreorganizowany w Pułk Ułanów Polskich, w którym M. był nadal dowódcą plutonu. Wraz z Pułkiem Ułanów Polskich brał udział 24 VII 1917 w bitwie pod Krechowcami (pod Stanisławowem), został kontuzjowany i wzięty do niewoli niemieckiej. Odznaczono go wówczas rosyjskim Orderem Św. Jerzego IV kl. Z niewoli udało mu się wydostać i powrócić do swego pułku wchodzącego od października t. r. w skład I Korpusu Polskiego na Wschodzie (J. Dowbora-Muśnickiego). W pułku tym M. służył aż do demobilizacji I Korpusu Polskiego w maju 1918. Należał do zakonspirowanej kadry tego pułku (nazwanego z czasem I Pułkiem Ułanów Krechowieckich) na terenach polskich okupowanych przez Niemców. Dn. 10 XI 1918 M. powrócił w jego szeregi, początkowo jako dowódca plutonu, następnie szwadronu. Walczył pod Przemyślem i Gródkiem Jagiellońskim, awansując do stopnia rotmistrza.

W r. 1919 M. ukończył Oficerską Szkołę Kawalerii w Warszawie, a po krótkim pobycie na froncie odkomenderowany został w październiku t. r. do Szkoły Kawalerii w Saumur (Francja). Po jej ukończeniu wrócił we wrześniu 1920 do macierzystego pułku, w którym objął dowództwo szwadronu karabinów maszynowych; funkcję tę pełnił do marca 1921, kiedy został odkomenderowany do Centralnej Szkoły Kawalerii w Grudziądzu w charakterze instruktora konnej jazdy, skąd we wrześniu 1923 wrócił do pułku na stanowisko dowódcy szwadronu. W l. 1925–35 ukończył wiele kursów specjalistycznych, m. in. w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, w Centrum Wyszkolenia Piechoty w Rembertowie, w Batalionie Szkolnym Saperów w Modlinie. W r. 1929 awansował do stopnia majora, następnie został kwatermistrzem w 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, a w październiku 1930 kwatermistrzem I Pułku Ułanów Krechowieckich. W r. 1932 został przeniesiony na dowództwo szwadronu pionierów Białostockiej Brygady Kawalerii. W r. 1933 objął zastępstwo dowódcy 15 Pułku Ułanów Poznańskich, a w r. 1934 awansował do stopnia podpułkownika.

Dowództwo 15 Pułku Ułanów Poznańskich objął M. w r. 1938. Z pułkiem tym w składzie Wielkopolskiej Brygady Kawalerii gen. R. Abrahama (Armia «Poznań») wyruszył w r. 1939 na front. Dn. 4 IX pułk odszedł wraz z brygadą nad rzekę Bzurę. Dn. 7 IX M. otrzymał zadanie zniszczenia przepraw przez Bzurę i dozorowania północnego brzegu rzeki. Zadanie to spełnił i dołączył z pułkiem do brygady, która znajdowała się w rejonie na południe od Kutna. Zgodnie z rozkazem dowódcy armii «Poznań» na dzień 9 IX 15 p. ułanów (bez dwóch szwadronów) wykonał zadanie zdobycia m. Bielawy. Gen. Abraham, wykorzystując dotychczasowe powodzenie, przystąpił do natarcia na m. Głowno. 15 p. ułanów, który miał nacierać na północno-zachodnią część Głowna, zajął o świcie 12 IX m. Ziewanice, jako podstawę wyjściową do natarcia, lecz został przez Niemców zaskoczony, a M., który wybiegł do przodu, zginął trafiony w czoło w czasie wydawania rozkazów do natarcia. Pochowany został na cmentarzu w m. Bielawy. Wyróżniał się osobistą odwagą i zdolnościami organizacyjnymi. Rodziny nie założył. Odznaczony był Krzyżem Walecznych trzykrotnie, Krzyżem Niepodległości, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalami pamiątkowymi. Po wojnie, w latach sześćdziesiątych, został pośmiertnie odznaczony przez Min. Obrony Narodowej PRL srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari V kl.

 

Fot. w Muz. Wojska Polskiego w W., w zbiorach Koła Krechowiaków w Londynie i w zbiorach prywatnych kolegów; – Rocznik oficerski, W. 1923, 1924, 1928, 1932; Litewski J., Dziewanowski W., Dzieje 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, W. 1932 (fot.); Mitkiewicz L., Kawaleria samodzielna Rzeczypospolitej Polskiej w wojnie 1939 r., Toronto 1964; Zawilski A., Bitwy polskiego września, W. 1972 I; – Abraham R., Wspomnienia wojenne znad Warty i Bzury, W. 1969; PSZ, I cz. 3; – Centr. Arch. Wojsk.: Akta personalne M-7531; – Informacja Wincentego Chrząszczewskiego.

Mieczysław Cieplewicz

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.